Prince Edward Curling Club logo Prince Edward Curling Club
Celebrating Curling in the County since 1913
The 2018-19 season is complete. Congratulations to all the winning teams!

 

Overall League Winners:   

 

Photos - League Champions 2018-19.pdf

Doubles: Liane Kelly and Randall Nickson (Doubles Championship Trophy)

Ladies:  Sue Lennox, Dianna Kiss, Judy Edwards, Wendy Klein 

Men's: Joe Stacey, Sandy Murray, Tim Smythe-Bishop, Tom Wiltse (Bristol Trophy)

Mixed: Tom Dmytar, Tim Smythe-Bishop, Tom Wiltse (Carter Trophy)

Mixed Flight: Peter Kiss, Dianna Kiss, Morris White, Debbie White (Jim Knight Memorial Trophy)

Open Flight: Ron Stakes, Greg Bryant, Andrew Cranshaw, Sandy Murray (Hamblin Trophy)

 

 

Individual Draw Winners: 

 

Third Draw Trophy Winners:

Presidents Trophy (Mens 3rd Draw) - Team Joe Stacey

Sobeys Trophy (Ladies 3rd Draw) - Team Sue Lennox

High Shore Real Estate Trophy (Mixed 3rd Draw) - Team Bill Anderson

Second Draw Trophy Winners:

Qunite AluminiumTrophy (Mens 2nd Draw) - Team Joe Stacey

CIBC Trophy (Ladies 2nd Draw) - Team Lorrie Roebuck

Clem Proctor Trophy (Mixed 2nd Draw) - Team Tom Dmytar

First draw trophy winners:

Qunite Isle Travel Trophy (Mens 1st Draw) - Team John Hicks

Mayhew Jewellers Trophy (Ladies 1st Draw) - Team Denise Linnett

Silver Ribbon Trophy (Mixed 1st Draw) - Team Sue Hyatt.

 

 League Winners - First Draw

League

Skip

Vice

Second

Lead

Monday Morning Mixed

Doug Bowser

Barry Baynes

RoseMary Bedard

Richard McConnell

Monday Afternoon Mixed

Sue Hyatt

Niels Faaborg

Joanna Perry

Jim Lush

Monday Mens

John Hicks

Ray Harding

Mark Vanson

Tim Smythe-Bishop

Tuesday Ladies

Denise Linnett

Cris Campbell

Cathy Starkey

Dianne Roebuck

Tuesday Doubles

Bob Evans

Christina Dmytar

****

****

Wednesday 430pm Mixed

Bert Marks

Jack Fennell

Ilona Anderson

Jackie Sorsma

Wednesday 7pm Mixed

Brian Attwood

Wanda Parks

Gary Parks

Marilyn Smillie

 

 League Winners - Second Draw

League

Skip

Vice

Second

Lead

Monday Morning Mixed

Cris Campbell

Doug Brown

Marilyn Lauer

Wayne Jodoin

Monday Afternoon Mixed

Steve Parks

Wanda Parks

Joanna Perry

Steph Laing

Monday Mens

Joe Stacey

Sandy Murray

Tim Smythe-Bishop

Tom Wiltse

Tuesday Ladies

Lorrie Roebuck

Janet Bryant

Marilyn Smillie

Lorraine Hyatt

Tuesday Doubles

Bob Evans

Liane Kelly

****

****

Wednesday 430pm Mixed

Richard Linnett

Trudy Brown

Anne Kennedy

Duane Boyd

Wednesday 7pm Mixed

Tom Dmytar

Tim Smythe-Bishop

Tom Wiltse

****

 

 League Winners - Third Draw

League

Skip

Vice

Second

Lead

Monday Morning Mixed

Ken Kish

Cris Campbell

Pierre Bedard

Lorraine Hyatt

Monday Afternoon Mixed

Steve Parks

Kara Hepburn

Anthony Drummond

Steph Laing

Monday Mens

Joe Stacey

Ralph Tripp

Kevin Ferguson

Brad Whitteker

Tuesday Ladies

Sue Lennox

Dianna Kiss

Judy Edwards

Wendy Klein

Tuesday Doubles

Randall Nickson

Liane Kelly

****

****

Wednesday 430pm Mixed

Bill Anderson

Cris Campbell

Duane Boyd

****

Wednesday 7pm Mixed

Brian Attwood

Nancy Kish

Joanna Perry

Judy Edwards

The Chicken Shoppe
Sobeys
Royal Lepage Libbie Crombie
WhistleStop
The Acoustic Grill
Prince Eddys Brewing Company
Harwood Estates Vineyard
Quinte Home Improvement Centre
Kingfisher Financial
Tim Hortons
Barley Days
Home Hardware
Waupoos Estates Winery
Eric Reynolds Chartered Accountants
Portabella Restaurant
Welch LLP
Remax Colin Henden
County Drugstore
Lehigh Cement
Terpstra Equipment Picton
MacDougall Stanton
Quinte Curling Supplies
C.F.Evens Lumber
Canadian Tire - Picton
County Farm Centre
Chestnut Park - Laurie Gruer
Copyright © , Prince Edward Curling Club , All rights reserved.
Website powered by Curling Manager